“Vestibulum semper enim non eros. Sed vitae arcu. Aliquam erat volutpat. Praesent odio nisl, suscipit at, rhoncus sit amet, porttitor sit amet, leo”.
Sołacki

Cmentarz Sołacki

Przekraczając bramę cmentarza pamiętajmy o skupieniu, modlitwie i zachowaniu porządku, by nie sprofanować miejsca spoczynku naszych zmarłych. Prosimy o powstrzymanie się od palenia papierosów na terenie cmentarza.

Przypominamy o przedłużeniu prawa do użytkowania grobów. Osobom, które po 20 latach od pochówku swoich bliskich nie wnieśli opłaty bądź nie dokonali prolongaty grobów, nie przysługuje prawo roszczenia o przywrócenie prawa do grobów, nawet jeśli nadal o nie dbają. Prawo cmentarne zezwala na rozebranie nagrobków i oddanie prawa do użytkowania innym osobom. Przy grobach zostały umieszczone tabliczki informujące o zaległości. Wraz z grobami zostały one elektronicznie zarejestrowane. Prosimy więc ich nie wyrzucać ani przenosić na sąsiednie groby lecz przekazać zarządcy cmentarza. Zarząd cmentarza nie ma obowiązku powiadamiania o upływie terminu. Jeśli to czyni, to tylko ze względu na dobro opiekunów grobów. Jeśli stosowne opłaty były wniesione, prosimy o zgłoszenie tego faktu w biurze parafialnym (można telefonicznie). Dotyczy to również grobów podwójnych. Prosimy również o zgłoszenie się w przypadkach rezerwacji grobów przed rokiem 2008. Cmentarz Parafialny św. Jana Vianneya w Poznaniu – cmentarz parafii św. Jana Vianneya położonej w dzielnicy Sołacz w Poznaniu (dlatego określany czasem jako cmentarz sołacki), jednak znajdujący się na Podolanach, na narożniku ul. Lutyckiej i Szczawnickiej. Cmentarz powstał w 1937 r. z inicjatywy ks. prob. Henryka Lewandowskiego dla nowo powstałej parafii. Autorem projektu był Marian Spychalski, starannego i zróżnicowanego doboru zieleni dokonał Władysław Marciniec, dyrektor Ogrodów Miejskich. Jest uważany za jedną z bardziej ekskluzywnych nekropolii poznańskich, tu spoczęło wielu profesorów wyższych uczelni.